Pu erh neboli pchu er

Vznik lahodného čaje

O tomto druhu čaje, respektive o jeho původu vzniklo po světe mnoho legend. Jednou z nich je, že mu dala vzniknout hůl slavného čínského císaře Zhu-ge Lianga. Zhu, nebo chcete-li císař byl právě na dlouhé válečné výpravě, která jak jeho, tak jeho vojsko značně vysílila. Zabodl proto svou hůl do země a ta obrostla listím. Z toho pak nechal císař připravit nápoj a jeho zázračné účinky zbavily jeho vojsko veškeré únavy, díky čemuž mohli pokračovat ve svém tažení.

Podle dalších zdrojů pak kdysi dávno, cca před 1700 lety si císařský dvůr lámal hlavu nad tím, jak uchovat všechny léčivé látky zeleného čaje. Onehdá se pak v myslích těch největších myslitelů zrodila myšlenka na konzervování čaje. Té se následně chytili a vydali se cestou dlouhou a složitou. Zázemím jim byly jeskyně horských oblastí Yunnanu, kde se po usilovné práci skutečně zrodil pu erh. Tento čaj byl dlouhá léta běžnému člověku nedostupný a vychutnat si jej mohli jen nejvyšší představitelé země, nebo vzácní hosté. Z Yunnanu se pu erh rozšířil do zbylých oblastí v Číně až ve 13.století.


20150730-puerh-teas-vicky-wasik-11Co to pu erh vůbec je?

Název pro tento čaj vznikl pravděpodobně po městě, kam se svážel a kde se s ním nejvíce obchodovalo. Město se jmenuje Pchu-er a najdete jej v provincii Yunnan, o které jsme psali výše. Odtud i dnes můžeme sehnat jediný pravý pu erh. Proč? Protože stejně jako u nás se mohou olomoucké syrečky vyrábět jen na jednom místě (resp užívat jejich název), stejně tomu je i u pu erhu. V provincii Yunnan tyto oblasti schvaluje přímo vláda.

 

Z hlediska kvality dělíme pu erhy podle těchto kriterií:

  1. Pu erh, který pochází z mladých čajovníků. Ty jsou vysazovány na vybudovaných čajových terasách. Čaje z těchto teras jsou nejčastěji zastoupeným druhem na trhu. Je produkován ve velkém množství a jeho největším nedostatkem je používání chemických postřiků i hnojiv. Ty sice zajišťují rychlý růst a ochranu proti škůdcům, ale…
  2. Pu erhPu erh, který pochází z čajových plantáží, které byly v minulosti opuštěny a keře zde tak zdivočely. Číňané však tyto plantáže obnovili a opět je začali zúrodňovat. Jejich chuť je pak o několik tříd výše. Bohužel ale s kvalitou výrazně klesá šance na jeho ochutnání a naopak samozřejmě stoupá cena.
  3. A do třetice pu erh, který pochází z divoce rostoucích čajovníků, respektive v tomto případě by bylo na místě spíš z čajových stromů. Bývají totiž starší i více jak 100 let. Tyto čajovníky rostou v pralesích zcela bez zásahu lidí. Na trhu jsou pak spíše vzácností, která je silně vyhledávána, ale také velmi drahá.

Sběr lístků probíhá jak mechanicky, tak i ručně. Záleží opět na tom o jakou sortu jde. Čím levnější pu erh je, tím menší procento lidské práce u něj najdeme. U archivních kousků je mimo dalších kritérií ruční sběr podmínkou.

 

Celkově pu erhy dělíme na dvě kategorie. Na zelený a černý pu erh. Výchozí surovinou pro oba druhy je pak mao cha, aneb zelený čaj zpracovaný z velkolistých čajovníků.

Shu pu erh

pu-erh-tea-storage-21Shu pu erh vznikl především v reakci na vysokou poptávku po níže popsaném Sheng pu erhu. Ten byl značně drahý a pro mnoho lidí těžko dostupný. Počátek výroby datujeme do 70. let minulého století a jen o pár let později se začalo se seriovou výrobou. Smyslem Shu pu erhu je co nejvěrněji imitovat chuť sheng pu erhů. Surovina je během výroby nakupena do kupek vysokých až půl metru a dlouhých přes 6 metrů. Vytvořené kupy jsou promočené vodou a přikryté plachtou z textilu. V místnosti se udržuje vyšší teplota, která spolu s mikroorganismy na čajových lístcích spustí proces fermentace. Ten se ukončuje nejdříve po 50 dnech. Poté je kupa rozhrabána do plochy a následně se nechá pár týdnů schnout. Po uplynutí této doby jsou pak listy roztříděny do dvou skupin. Do sypaného pu erhu a lisovaného pu erhu.

Sheng pchu-er

Surovina je napařována, dokud nejsou listy dostatečně navlhčeny. Po tomto procesu se lisují a pak se začíná s jejich postupným zráním za vlhkosti vzduchu okolo 80%. Lisovány jsou buď za pomoci ručních lisů, které produkují pu erh, který se snadno lisuje, nebo se lisují pomocí hydraulických lisů, které vyprodukují mince výrazně pevnější. Stárnutím pu erhu se ztrácí jeho počáteční svíravá chuť, ale také se proměňuje jeho vůně.

Formy, se kterými se u pchu-eru můžeme setkat

  1. Sypaný, nelisovaný pu erh.2005-year-top-glass-chinese-old-puer-tea-premium-health-care-the-ripe-puerh-tea-font
  1. Tuo cha – takzvané hnízdo nebo miska, nejběžněji o hmotnosti 100, 250 a 500 gramů. Existuje také mini tuo cha o váze do 5 gramů, která je určená pro jednorázové použití do šálku, hrnku nebo konvičky.
  1. Bing cha – pu erh ve tvaru koláče, nejběžněji o hmotnosti 100, 375, 400 a 500 gramů. Pro převoz bývá balený po sedmi kusech do balíku nazývaného tong. Takto balený pu erh bývá také častým svatebním darem – samotný čaj představoval dlouhověkost, kruhový tvar výlisku pak rodinu a jejich počet mnoho dětí.
  1. Jingua – výlisek připomínající svým tvarem dýni. Tvar byl vytvořen pro věhlasný Tribute Tea vyrobený z nejkvalitnějších čajových lístků z hory Yiwu pro císaře dynastie Qing. Nazýván bývá často jako meloun nebo zlatý meloun a pokud se jedná o skutečně velký výlisek, zdobí ho označení Human-head tea. Většinou však mají hmotnost 100, 250 a 500 gramů. K dostání jsou i verze jednorázové – mini jingua o váze do 5 gramů.

puer_kolac

  1. Zhuan cha – čaj vylisovaný do tvaru cihly, nejčastěji o hmotnosti 100, 250, 500 a 1000 gramů. Hranatý tvar pu erh pochází už z dávných dob – takto tvarovaný čaj se lépe skladoval a dal se převážet ve větším množství. Do cihel bývají často vylisovány různé nápisy nebo obrázky.
  1. Fang cha – cihla čtvercového tvaru, nejčastěji o hmotnosti 100 a 200 gramů. Stejně jako zhuancha, bývá i tento tvar opatřen vylisovaným nápisem nebo obrázkem.
  1. Jin cha – pu erh vylisovaný do tvaru houby – není zde tedy dutina typická pro hnízdo, ale noha. Nejvíce bývá vyvážen do Tibetu, a proto se můžeme setkat i s označením Tibetská houba. Nejčastěji je vyráběn o hmotnosti 250 a 300 gramů.

Léčivé účinky

imagesPu erh by se dal považovat za vše lék, nebo nápoj který dodává energii a prodlužuje život. Je to jeden z nejkvalitnějších čajů, u kterého je navíc vědecky potvrzeno mnoho léčivých či jiných pozitivních účinků na lidské tělo. Posiluje imunitu a zabraňuje množení bakterií. Navíc je obecně považován za velmi dobrého pomocníka při hubnutí. Používá se při redukčních dietách. Například při pravidelním požití 3 šálků denně lze srazit přebytečný cholesterol v krvi o 13% za měsíc.

Zajímavá informace pro ty, co mají problém s ranní kocovinou. Pu erh navíc pomáhá odbourávat alkohol v organismu a to až 2x rychleji než je přirozené.